VŠB - Technická univerzita Ostrava

Počítačové kurzy od roku 1991
e-mail: petr.cervenka@vsb.cz,  tel.: 596 993 203MS Windows - základy

Kurz je určen pro úplné začátečníky. Seznámí se se způsobem práce na počítači, s uložením informací na disku a s prostředím grafického operačního systému Windows 10. Jsou zde uvedeny různé hodinové dotace, protože se tempo výuky pro jednotlivé varianty kurzů základů Windows liší. V ceně kurzu je příručka.

Absolvování kurzu ještě nestačí k práci na počítači, jedná se jen o nutný předpoklad pro některý z dalších kurzů. Doporučujeme pokračovat kurzem Wordu (případně potom ještě Excelu).

S výukou pomáhají videokurzy (Windows1, Windows2, Internet1, Pošta).
 

Výchozí znalosti

Žádné.
 

Obsah

 Základy hardware počítačů: monitory, grafické karty, tiskárny, pevný a pružný disk, ochrana diskety proti přepsání.  Tento počítač, koš.
 Seznámení s klávesnicí a základy editace.  Ukládání a načtení souboru.
 Soubory a adresáře (složky), adresa souboru, hvězdičková konvence.  V textovém editoru se procvičí základy editace (pořízení a opravy textu), formáty písma (velikost, fonty, podtržené, kurzíva, tučné), posuny kurzoru a výběry do bloku (pomocí klávesnice i myši).
 Pracovní plocha, zástupci.  Tisk dokumentu.
 Hlavní panel: Přepínání a přidání klávesnice, nastavení hlasitosti, času a tiskárny, nastavení Hlavního panelu.  Srovnání různých verzí Windows
 Zavírání, minimalizace, maximalizace, obnovení, přesun a změna velikosti oken, přepínání mezi okny.  Schránka, klávesové zkratky.
 Nabídka Start.  Aplikace v nabídce Programy: Malování, Kalkulačka, Mapa znaků, WordPad.
 Základy aplikace Průzkumník:
manipulace se soubory,
kopírování a přesun,
přejmenování souborů a složek,
tvorba složek,
vyhledávání souborů,
třídění souborů,

Ukázka skript

Ukázka skript - Průzkumník