ECDL testování a školení
Naše vzdělávací středisko začalo s přípravou na ECDL testy v moravskoslezském kraji mezi prvními - v létě 2000. Díky tomuto faktu máme i největší zkušenosti, což se projevuje na výsledcích, jakých dosahují při testech ECDL absolventi našeho Rekvalifikačního kurzu II. Úspěšnost těch, kteří na testy byli vysláni, se pohybuje okolo 95 %. Při opakované zkoušce je pak úspěšnost 100 %. Není divu, že počet držitelů certifikátu ECDL START, kteří byli vyškoleni v našem vzdělávacím středisku, již dosáhl čtvrtou stovku. Jako jediní na severní Moravě jsme získali akreditaci na testování ECDL za ztížených podmínek (testování pro budoucí ECDL testery).
Logo akreditovaného testovacího střediska
Mezinárodní certifikát ECDL (European Computer Driving License) znamená v překladu doslova Evropský počítačový řidičák. Řidičský průkaz neslibuje, že je jeho vlastník zkušeným závodníkem, garantuje ale schopnost uspět v rušném provozu našich cest. Podobně počítačový řidičák nedělá ze svého nositele počítačového odborníka, garantuje ale personalistům při přijímacím řízení, že jeho vlastník je na počítači schopen běžných kancelářských činností. Navíc je nutno počítat s tím, že vlastnictví mezinárodního certifikátu udělá dobrý dojem a zvýší šance na přijetí. V zemích Evropské unie (a již např. také v Maďarsku) je tento certifikát požadován od zájemců o státní službu. O tomtéž se uvažuje i u nás.

Certifikát má dva stupně. Stupeň ECDL START vyžaduje úspěšné splnění alespoň čtyř zkoušek (M2, M3 a M7 + jeden volitelný modul), plný certifikát ECDL sedm zkoušek (M2, M3 a M7 + čtyři volitelné moduly). O důležitosti tohoto certifikátu svědčí i to, že Úřad práce v Ostravě hradí jeho složení nejlepším účastníkům z řad svých rekvalifikantů. Zkoušky jsou z následujících modulů:

 Základy práce s počítačem a správa souborů (Modul M2)
 Práce s tabulkami (MS Excel 2013) (Modul M4)
 Prezentace (MS PowerPoint 2013) (Modul M6)
 Úpravy digitálních obrázků (Modul M9)
 Zpracování textu(MS Word 2013) (Modul M3)
 Použití databáze (MS Access 2013) (Modul M5)
 Základy práce s internetem a komunikace (Modul M7)
 Tvorba webových stránek (Modul M10)

Zkoušky jsou praktické (u počítače) a v češtině. Práce se obvykle nekontroluje hned, výsledek se zkoušený dozví až další den, nejpozději však do dvou dnů. Protože se test hodnotí bez přítomnosti účastníků, tak není možno hodnotiteli vysvětlit, že někdo pochopil zadání odlišně. Největší pravděpodobnost neúspěchu tedy tkví v nepozorném přečtení zadání. Vice o ECDL se můžete dozvědět na adrese http://www.ecdl.cz/.